Bosna-Hersek'te Üniversite Eğitimi Almak İçin Ne Gerekiyor?

Sadece lise diplomanız ile üniversite eğitimi alabileceğinizi biliyor muydunuz? Detaylar için yazımıza göz atabilirsiniz.

Bosna-Hersek, sunduğu pek çok avantajla üniversite eğitimi için pek çok öğrencinin tercih ettiği bir ülke. Ülkenin başkenti olan Saraybosna da, Balkanlar bölgesindeki en önemli akademik ve entelektüel merkezlerden biri olan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’ne (IUS) ev sahipliği yapmaktadır. Yurt dışında üniversite okumak için sıklıkla tercih edilen bu üniversite, puansız bir üniversite eğitimi sunması, ( yani sınavsız eğitim olanağı sunması) uygun harç ücretlerinin olması, diplomasının YÖK denkiliğine sahip olması gibi bir dizi özelliğiyle öğrencilerin ilgisini çekiyor. 

Peki Bosna-Hersek üniversitelerindeki eğitimden yararlanmak, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi gibi sınavsız üniversitelerde eğitim almak için ne yapmak gerekir? Bu yazımızda kısaca buna değineceğiz…

O Kadar Zor Değil!

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) özelinde konuşacak olursak, aslında başvuru yapmak o kadar da zor değil. Üniversiteye başvuru yapabilmeniz için lise diplomanız ve lise eğitiminden kalan not dökümünüz yeterli oluyor. Giriş için herhangi bir sınavda başarılı olmanız gerekmediği için eğitim programınızı seçmeniz, üniversite yönetiminin sizden istediği belgeleri teslim etmeniz genel anlamda okula giriş sürecinizi oluşturuyor. 

Yalnızca, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’ndeki eğitim dili İngilizce olduğundan dolayı, bu dildeki yeterliliğinizi belgeleyen bir döküman da sunmanız gerekiyor. Eğer İngilizce dilinde yeterliliği sağlayamıyorsanız bir yıllık hazırlık sınıfı okuyabiliyorsunuz. 

Saraybosna’da Eğitim Deneyimi

Tabii yalnızca üniversiteye başvuru yapmanız yetmez. Saraybosna’daki yaşam koşullarınızı düzenlemeniz, nerede kalacağınıza karar vermeniz ve yaşamınız için zaruri olan ihtiyaçlarınızı karşılamanız için bir bütçe planı yapmanız gerekmektedir. Bu açıdan şanslısınız, zira Saraybosna, uygun fiyatlarla yaşanabilen, pek çok Avrupa ülkesine göre daha ucuz bir şehirdir. Aylık tüm yaşam giderleriniz size en fazla 300-350 euro düzeyinde bir miktara denk gelecektir. 

Barınma konusunda ise birkaç seçeneğiniz mevcut. Saraybosna’da daire tutabilir, misafir evlerinde kalabilir ya da en iyisi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin öğrencilerine sağladığı yurt imkanlarından yararlanabilirsiniz. Yurtlar tam donanımlı olup öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu şekilde hem okul içinde bir hayatınız oluyor, hem de okuldaki sosyal hayattan çok da uzaklaşmamış oluyorsunuz. 

Üniversite hakkında daha fazla bilgi almak, Saraybosna’daki öğrencilik hayatına dair merak ettiklerinizi konuşmak için aşağıdaki online iletişim formunu doldurmanız yeterlidir. 

İletişim Formu

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

IUS Türkiye

İUS Türkiye
Çevrimiçi

Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
08:37
+905465595875
×
Whatsapp'tan Yazın