Bosna-Hersek'in Tarihi Yerlerine Yolculuk

Keşfetmeyi seven öğrenciler için Bosna-Hersek, birçok tarihi yapıya, müzeye, sanat galerisine ev sahipliği yapıyor.

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da okumak, yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için büyük avantajlar taşıyor. Bosna-Hersek’te yaşam giderlerinin uygun olması, eğitimin de aynı şekilde hesaplı olması öğrenciler için cezbedici hale geliyor. Fakat bu ülkenin güzellikleri yalnız bunlardan ibaret değil. Özellikle tarih meraklıları için Bosna-Hersek, Avrupa’da gezilecek yerler bakımından en tercih edilesi yerlerden biri olarak öne çıkıyor. 

Ülkenin bu güzel özelliği sebebiyle, burada eğitim almak isteyen öğrenciler için bu küçük Bosna-Hersek gezi rehberini oluşturduk. Eğer ‘ilk nereleri gezmeli?’ diye soruyorsanız, okumaya devam edin!

Başçarşı, Saraybosna

Şehrin en eski bölgelerinden birinde yer alan Başçarşı, bölgedeki zanaatkarların mallarını sattığı oryantal bir çarşı. Renkli porselen kaplar, pirinç kahve öğütücüler ve dekoratif kumaşlarla dolu satıcı kabinlerinde eğlenceli bir yolculuk sizleri bekliyor. Burası, Saraybosna’da turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgelerden biridir. Fakat elbette ki üniversite öğrencileri de muhakkak bu güzel çarşıyı görmeye, tarihin bu yadigarına tanıklık etmeyi hak ediyor. 

Keskin Mehmet Paşa Camii, Mostar

Keskin-Mehmed Paşa Camii'nin tarihi 1617'ye kadar uzanır. Camiide  çok sayıda rengarenk pencere, gözetleme noktalı bir minare ve birkaç türbenin bulunduğu bir avlu bulunmaktadır. Camiinin bahçelerinde Osmanlı mimarisinin izlerini daha yakından inceleyebilirsiniz. Orijinal camii, 90’lardaki çatışmalar sırasında ağır hasar görmesine rağmen sonradan özüne uygun bir şekilde restore edilmiştir. Ünlü Mostar Köprüsü’nün en güzel manzaralardan birini görmek için minarenin tepesine çıkan 89 basamağı tırmanabilirsiniz… 

Saraybosna Katedrali, Saraybosna

Neo-Gotik ve Romanesk tarzda bir Katedral olan Saraybosna Katedrali, Bosna-Hersek’in en büyük katedrali olarak hizmet vermektedir. Kentin simgelerinden biri olan katedralin inşası 1889’da tamamlanmıştır.  Tipik Bosna süsleme unsurlarıyla, pek çok gezgine Fransa’daki ünlü Notre Dame Katedrali’ni andırmaktadır. İncil motiflerini özenle betimleyen vitray pencereleri görmek için iç mekanı gezebilirsiniz. İtalyan-Alman ressam Alexander Maximilian Seitz'in eseri olan freskler de hayranlık uyandırıcıdır.  

Kaytaz Evi, Mostar

Eski ahşap sedir ve dolapları, pirinç masaları ve dekoratif kilimleri seyrederken kendinizi klasik Türk ev dekorasyonuna bırakın! Egzotik bitkiler ve çeşmelerle dolu bir bahçe içinde yer alan bu 17. yüzyıl evi, taş ve ahşaptan inşa edilmiştir. Dış cephesi, çiçeklerle çevrili inci beyazı ve koyu kahverengi karışımına sahiptir. Osmanlı zamanındaki Bosna’daki gündelik yaşamı merak eden tarihseverler için muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir yer. 

Partizan Mezarlığı, Mostar

II. Dünya Savaşı'nda savaşarak ölen Yugoslav Partizanları için inşa edilen Partizan Mezarlığı, 660'tan fazla sembolik mezar taşı da dahil olmak üzere pek çok mimari unsura ve çevre düzenlemesine sahiptir. Tasarımcı, burayı Mostar'ın evleri, sokakları ve meydanları yansıtacak şekilde tasarlanmış bir kopyası olarak tanımlıyor. 1965 yılında inşa edilen site, Yugoslav savaşları sırasında yıkıma mıştır. Fakat 2005 yılında aslına uygun bir biçimde restore edilmiştir.
 

İletişim Formu

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

IUS Türkiye

İUS Türkiye
Çevrimiçi

Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
07:47
+905465595875
×
Whatsapp'tan Yazın